Блог

Чоколадни мафини – спремни за миг! – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Чоколадни мафини – спремни за миг!

Состојки:

 • 2 јајца
 • прстофат сол
 • 150 гр шеќер
 • 8 гр ванилин шеќер
 • 70 мл масло
 • 180 мл млеко
 • 200 гр брашно
 • 50 гр какао
 • 8 гр прашок за пециво
 • чоколадни парчиња

Начин на подготовка:

 1. Јајцата се матат пенасто со шеќер, малку сол и ванилин шеќер. Ставете масло и млеко и сè добро измешајте, па додајте просеано брашно и какао со прашок за пециво. Промешајте, па додадете парчиња крупно исечкано чоколадо.

   

 2. Наредете хартиени корпички во калапот за мафини, а потоа ставете ја смесата внатре. Посипете со сечкано чоколадо и печете во загреана рерна на 180°C околу 20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -