Блог

Колач со малини и јогурт – супер комбинација! – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Мек колач со малини…

Состојки:

 • 150 гр брашно за колачи
 • 1 лажичка прашок за пециво
 • 1/4 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка сол
 • 120 гр шеќер
 • 100 мл масло
 • 2 јајца
 • 180 гр обичен јогурт
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 200 гр замрзнати малини
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Јајцата се матат со шеќерот, па се додаваат јогуртот, маслото и ванилата. Сè убаво измешајте, па додајте просеано брашно, прашок за пециво, сода бикарбона и сол.

   

 2. Добро измешајте, наредете ги малините и ставете во сад обложен со хартија за печење. Се пече во загреана рерна на 170°C околу 40-45 минути. Посипете со шеќер во прав.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -