Блог

Мафини со чоколадо за 10 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брзо и лесно, фантастични мафини за 10 минути.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 8 лажици шеќер
  • 200 гр чоколадо за готвење
  • 1 маргарин
  • 16 лажици брашно

Начин на подготовка:

  1. Растопете маргарин и чоколадо. Посебно разматете 4 јајца и шеќер. Разматените јајца и шеќер додајте ги во растопеното чоколадо и маргарин. Потоа полека, со мешање во смесата додајте 16 лажици брашно. Сè добро измешајте и ставете во калапи.
  2. Загрејте ја рерната на 220 степени и печете ги мафините 5-8 минути. Ако сакате чоколадото внатре да биде течно печете 5 минути.
  3. По желба, посипете ги мафините со шеќер во прав или послужете ги со топка сладолед од ванила.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

 

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -