Блог

Совршен ручек за сите љубители на готвени јадења – видео рецепт – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Совршен ручек за сите љубители на готвени јадења.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 2 големи моркови
 • 2 зелени пиперки
 • малку смрзнат зеленчук од замрзнувач
 • 4 големи компири
 • 1 корен целер
 • 1 домат
 • листови целер и магдонос
 • малку интегрални макарони
 • 1 лажичка црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исечкајте го на коцки. Пропржете кромид, па додајте го останатиот зеленчук освен компирите. 
 2. Продинстајте и додајте црвена пипер, и сечкан компир, како и сечкан домат, па налијте со вода и гответе околу 20 минути. 
 3. Додајте малку тестенини и оставете да врие уште 10 минути, посолете, додајте бибер и магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -