Блог

Еве како да направите вкусен домашен мајонез – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Направете сами мајонез брзо и лесно!

Состојки:

  • 2 жолчки
  • 60 мл вински оцет
  • 1 лажица сенф
  • 1 лажичка сол
  • 350 мл масло

Начин на подготовка:

  1. Во сад или блендер разматете жолчки и додајте масло, сенф и сол. Полека, матејќи додавајте капка по капка масло. Кога сосот ќе стане густ и ќе добие изглед на мајонез, можете да додавате по повеќе масло.
  2. Доколку мајонезот е премногу густ, додајте неколку капки вода, а ако е премногу редок, додајте уште малку масло, додека бледнерот се уште работи.

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

 

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -