Блог

Пиперки полнети со сирење и спанаќ – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен ручек кој ќе ве воодушеви!

Состојки:

 • 2 големи пиперки
 • 200 гр рикота сирење
 • 1 мал кромид
 • 1 јајце
 • 45 гр пармезан
 • 50 гр сирење моцарела
 • 150 гр спанаќ
 • магдонос

Начин на подготовка:

 1. Исечете ги пиперките на половини и извадете ги семките. Потоа во сад измешајте ги сечканиот кромид, рикота сирењето, јајцето, пармезанот, ренданата моцарела и спанаќот кој претходно сте го пропржиле на малку маслиново масло. Добро соединете. 
 2. Во тава подмачкана со масло ставете ги половините од пиперките, а потоа намастете ги и посолете ги. Наполнете ги пиперките со смесата, па посипете со пармезан. 
 3. Печете на 180 степени околу 30-35 минути. Украсете со свеж магдонос.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофтеИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -