Блог

Домашни мекици – совршен рецепт – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Овие мекици ќе ви бидат омилен оброк.

Состојки:

  • 2 чаши јогурт
  • 1 јајце
  • 1 прашок за пециво
  • малку сол
  • доволно брашно за тестото да биде помеко
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Во сад измешајте јогурт, јајца, сол, прашок за пециво и додадете брашно додека не се добие меко тесто. Оставете да отстои 10-15 минути додека не се загрее маслото. Тестото развлечете го на дебелина од 1 сантиметар, исечете го на правоаголни форми и печете на загреано масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -