Блог

Најбрзиот рецепт за одличен чоколаден колач – се пече 8 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Пробајте го најбрзиот рецепт за чоколаден колач.

Состојки:

  • 2 банани
  • 2 јајца
  • 30 гр какао во прав
  • 4 гр прашок за пециво

Состојки за глазура:

  • 50 гр темно чоколадо
  • 30 мл млеко
  • 15 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Бананите малку исечкајте ги и ставете ги во сецко или блендер заедно со јајцата, какаото и прашокот за пециво. Блендирајте додека смесата не се изедначи. Потоа ставете во сад и ставете во микробранова печка 8 минути. 
  2. Измешајте ги млекото, чоколадото и путерот и растопете ги во микробранова печка. Прелијте го колачот. Пред сечењето ставете го во фрижидер 15 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -