Блог

Фантастичен десерт од 1 јаболко – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Одличен десерт од 1 јаболко!

Состојки:

  • 1 излупено и изрендано јаболко
  • 1 јајце
  • 30 грама шеќер
  • 150 мл обичен јогурт
  • кора од 1 лимон
  • 140 грама брашно
  • 1 лажичка прашок за печиво

Начин на подготовка:

  1. Измешајте едно јајце со шеќер, додадете јаболко, јогурт, кора од лимон, брашно и прашок за печиво.
  2. Се пржи во тава со малку масло, како палачинки. Посипете со мешавина од цимет и шеќер во прав. Јадете додека е уште топло!

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофтеИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -