Блог

Крем салата со пилешко и грашок – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Кремаста салата со грашок, пилешко и варени јајца.

Состојки:

  • 1 конзерва грашок или 1 кесичка смрзнат грашок
  • 3 јајца
  • 1 чешне лук
  • 1 краставица
  • сол, бибер
  • павлака или мајонез
  • 1 парче пилешко филе

Начин на подготовка:

  1. Сварете ги јајцата и исечете ги на мали парчиња. Исто така исечкајте ја краставицата. Можете да го пржите или да го зготвите пилешкото, а потоа исечкајте го. Измешајте сè во еден сад, додадете грашок, зачини, лук и неколку лажици павлака или мајонез по желба. Се добро измешајте и послужете.
  2. Напомена: Доколку користите замрзнат грашок, прво сварете го, а потоа изладете го.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -