Блог

Совршено сочно пилешко месо – брз рецепт – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Послужете со пире од компири.

Состојки:

  • 2 парчиња пилешки гради
  • сол, бибер, лук, слатка пиперка
  • 2 лажици брашно
  • 150 мл бујон
  • сок од половина лимон
  • 1/2 лажичка мед

Начин на подготовка:

  1. Исечете го пилешкото на коцки. Додадете бибер, сол, мелена пиперка и брашно и измешајте сè со раце добро да впие.
  2. Се става во тавче да се пржи. Во меѓувреме измешајте го сокот од лимон со медот и една чаша бујон.
  3. Кога пилешкото ќе фати златна кора, додајте ја подготвената мешавина.
  4. Крчкајте неколку минути додека не се згусне сосот.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -