Блог

Макарони во неодолив сос – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен ручек…

Состојки:

 • макарони
 • 1 чешне лук
 • исечкана пиперка
 • сечкан морков
 • 1 лажица путер
 • 2 лажички брашно
 • 1,5 шолја млеко
 • 1 лажичка буковец
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Згответе макарони и процедете. Потоа во тава на малку масло пропржете сечкан лук, па додајте пиперка, морков и пченка.
 2. Кратко пропржете и потоа извадете од тавата. Во истата тава растопете путер, додајте брашно и измешајте добро, па ставете млеко. Постојано мешајте, па кога ќе зоврие додајте зачини, повторно малку крчкајте па вратете го зеленчукот и макароните. Измешајте да се соедини и уште кратко крчкајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -