Блог

Шницли од брокула – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Здрав ручек без месо.

Состојки:

  • 1 брокула
  • 1/2 мала шолја презла
  • 2 лажици овесни снегулки
  • 1 лажичка сол
  • 30 гр пармезан
  • 2 лажици маслиново масло
  • 100 гр сирење

Начин на подготовка:

  1. Згответе брокула на пареа. Во блендер ставете јајца, брокула, презла, овесни снегулки, сол, пармезан, маслиново масло и убаво изблендирајте. 
  2. Формирајте шницли и пржете ги неколку минути во тава на маслиново масло. Наредете на хартиени салфети да ја впијат маснотијата.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -