Блог

Стар рецепт за запечена боранија – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Лесен оброк кој ќе ве засити.

Состојки:

 • 400 гр свежа боранија
 • 40 мл масло
 • 1 мала главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 помал морков
 • 1 црвена пиперка
 • 1 помал домат
 • 30 мл вода
 • слатка зачинска пипер
 • сув зачин
 • бибер
 • сол
 • 2 лажици брашно
 • 3 јајца за прелив
 • 60 мл млеко за прелив

Начин на подготовка:

 1. Продинстајте го зеленчукот, додајте боранија и зачинете. Потоа додајте брашно и згответе. Префрлете во плех за печење, почекајте малку да се излади. Потоа ставете прелив.
 2. Печете на 180 степени околу 15 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -