Блог

Печени јаболка – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Печени јаболка на кои нема да можете да им одолеете.

Состојки:

  • 10-12 излупени и исечкани јаболка
  • 3 лажици цимет
  • 1/2 лажица мускатно оревче
  • 200 гр кафеав шеќер
  • 1 лажица сок од лимон
  • прстофат сол

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови. Излупените и исечкани јаболката прелијте ги со сок од лимон, посипете со цимет, мускатно оревче, кафеав шеќер и посолете. 
  2. Добро измешајте и префрлете во огноотпорен сад. Поклопете и печете од прилика 45 минути, додека јаболката не омекнат.

Уживајте!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тукаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -