Блог

Похован патлиџан од рерна – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Подгответе вкусен похован патлиџан од рерна – ќе го обожавате!

Состојки:

  • 2 модри патлиџани
  • 4 јајца
  • 100 гр пченично брашно
  • 100 гр презла
  • сув зачин
  • сол
  • бибер
  • малку масло

Начин на подготовка:

  1. Патлиџаните исечкајте ги по должина на ленти, секоја лента посолете ја. Оставете ги така 15 минути да пуштат сок и потоа исцедете ги.
  2. Таквите ленти извалкајте ги прво во разматени јајца, брашно, па во презла. Редете во плех. Малку намастете и печете на 180 степени, 20-25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Брза похована даска кога ќе се најават гости

ФОТО: Традиционална македонска даска

Омилената даска за мацкање на Влатко

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Брзо мезе за ненајавени гости

Највкусни интегрални грисини

Пржени лепчиња – омилениот викенд вкусИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -