Блог

Совршени поховани печурки – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Предјадење на кое не ќе можете да му одолеете…

Состојки:

 • 500 гр свежи печурки
 • 100 гр брашно
 • 2 јајца
 • 50 гр сусам
 • 100 мл млеко
 • масло
 • сол
 • мелен црн бибер

Состојки за тартар сос:

 • 2 кисели краставички
 • 100 гр мајонез

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, млеко и брашно да добиете малку погуста смеса (како за палачинки). Посолете. Печурките извалкајте ги во оваа смеса, па во сусам и потоа пржете ги во загреано масло. Печукрите вадете ги на хартиени салфети. 
 2. За подготовка на тартар сос изрендајте 2-3 краставици, додајте 2 лажици мајонез и 2 лажици вода од киселите краставички. Наместо оваа вода можете да користите бело вино.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -