Блог

Често ќе го правите овој фантастичен десерт – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Eднаставна за подготовка, а вкусот фантастичен!

Состојки:

 • 600 мл млеко
 • 5 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 пудинг со вкус на ванила
 • 3 лажици оштро брашно
 • 200 гр путер или маргарин на собна температура
 • 100 гр шеќер во прав
 • 100 гр млеко во прав
 • 200-220 гр бисвкити
 • 150 мл млеко за потопување на бисквитите
 • 100 гр бел шлаг крем
 • 200 мл ладно млеко за матење на шлагот
 • декорација по желба

Начин на подготовка:

 1. Во млекото додајте шеќер, ванилин шеќер, пудинг и брашно, па гответе додека не згусне, со константно мешање. Покријте и оставете да се излади.
 2. Маргаринот или путерот разматете го со шеќер во прав. Постепено додавајте изладен ванила крем и продолжете со матење. Исто така, постепено додавајте и млеко во прав и соединете со миксер.
 3. Бисквитите потопете ги во млеко, па редете во калап. Преку ставете половина од филот, потоа втор ред бисквити потопени во млеко, па втора половина од филот.
 4. Разматете шлаг, па премачкајте преку тортата. Декорирајте по желба.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -