Блог

Неодоливи мафини со лешник – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брзи и вкусни мафини со лешници полнети со џем.

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 1/2 прашок за печиво
 • 200 гр шеќер
 • 100 гр мелени лешници
 • 150 мл масло
 • 250 мл кисела вода
 • ванилин шеќер
 • 50 гр сечкани лешници
 • џем

Начин на подготовка:

 1. Измешајте во сад брашно, прашок за печиво, мелени лешници и шеќер. Додајте масло и разматете лесно со миксер, а потоа ставете кисела вода и продолжете со мешање.
 2. Кога добро ќе се соедини, ставете малку од смесата во корпички за печење, потоа малку џем, па повторно од смесата.
 3. Посипете сечкани лешници преку мафините и печете на 180 степени, околу 20 минути.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печуркиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -