Блог

Сочни кременадли во бело вино – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусни и сочни кременадли во бело вино.

Состојки:

 • 8 кременадли
 • 8 поголеми листови зелка
 • 3 лажички сенф
 • 500 гр кромид
 • 3 чешниња лук
 • 8 тенки парчиња сланина Пекабеско
 • 0,5 л супа од коцка
 • 200 мл бело вино
 • сол
 • бибер
 • масло
 • брашно

Начин на подготовка:

 1. Месото малку исчукајте го, посолете го и побиберете го, па извалкајте го во брашно и малку пропржете на врело масло.
 2. Секоја препечена кременадла премачкајте ја со сенф и ставете на претходно издинстаниот кромид.
 3. Свиткајте ја секоја кременадла во лист омекната зелка (можете да користите и сезонска кисела), а на зелката ставете по парче сланина.
 4. Прелијте со маснотијата во која се пржело месото, додајте малку масло или маст и налијте со супа и бело вино.
 5. Поклопете и печете околу еден час на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -