Блог

Неодолив компот од дуњи по стар рецепт – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Неодолив компот од дуњи по стар рецепт.

Состојки:

  • 1 поголема дуња
  • 1 л вода
  • 3 лажици мед
  • 1 лажичка цимет

Начин на подготовка:

  1. Дуњата измијте ја, излупете ја и исечкајте ја на парчиња.
  2. Парчињата дуњи посипете ги со цимет, прелијте со вода и загрејте до вриење. Кога водата ќе зоврие, додајте мед и гответе го компотот уште 5 минути на ниска температура.
  3. Кoмпотот можете да го консумирате топол, но вкусен е и кога е ладен.

 

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофтеИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -