Блог

Вкусен прелив од брокула и сланина – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусен прелив од брокула и сланина…

Состојки:

  • 200 гр сланина
  • 1 главица кромид
  • 400 гр брокула
  • 5 чешниња лук
  • 250 мл павлака за готвење
  • 150 гр моцарела
  • 70 гр пармезан
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте на ситно сланина и пропржете ја да биде крцкава. Оставете ја на страна и во тавата додајте сечкна кромид, брокулата гответе ја 6-7 минути, па додајте ја во кромидот, ставете изгмечен лук, а потоа павлака за готвење. Вратете ја сланината во тавата, додајте моцарела и пармезан. Соединете и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -