Блог

Меки и ароматични палачинки со кисело млеко – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Меки и ароматични палачинки со кисело млеко.

Состојки:

  • 200 гр кисело млеко
  • 1 јајце
  • 100 гр брашно
  • масло
  • сол
  • 1/2 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Во чинија скршете јајце и малку разматете па додајте кисело млеко, брашно со сода бикарбона и сол (најдобро е брашното да го просеете со сода бикарбона). Сè добро измешајте тестото да биде без грутки.
  2. Во тава ставете неколку капки масло и ставете од тестото и печете од двете страни.
  3. Палачинките можете да ги филувате со фил по желба.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед



Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -