Блог

Кекс торта за 10 минути! – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брзо и лесно се подготвува, а има освежувачки вкус кој сите го обожаваат!

Состојки:

  • 500 гр бисквити
  • 4 жолчки
  • 6 лажици шеќер
  • 4 лажици брашно
  • 0,5 л млеко + млеко за натопување на бисквитите
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 лажица путер

Начин на подготовка:

  1. Половина литар млеко, 4 лажици шеќер и путерот ставете ги да зовријат. Жолчките измешајте ги со 2 лажици шеќер, брашно и малку млеко. Во врелото млеко полека ставете ја масата со жолчки, мешајќи постојано. Гответе околу 2 минути. Оставете да се излади.
  2. Бисквитите потопете ги во топло млеко па редете ги на тацна. Филувајте со подготвениот фил и од горе ставете уште еден ред бисквити. По желба украсете со шлаг.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -