Блог

Кокос сладолед – се спрема за миг – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Идеален десерт за вегетаријанци, лесно се подготвува, а вкусот е неповторлив.

Состојки:

  • 4 шолји полномасно кокосово млеко
  • 1/2 чаша мед
  • 1 + 1/2 лажица чист ванилин екстракт

Начин на подготовка:

  1. Во голема чинија измешајте кокосово млеко, мед и екстракт од ванила. Со миксер добро разматете како би добиле хомогена смеса. Во неа можете да додадете додатоци по ваша желба.
  2. Смесата ставете ја во пластичен сад и ставете ја во фрижидер најмалку еден час.

Уживајте!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -