Блог

Совршено пилешко со компири – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Совршен ручек од пилешко месо.

Состојки:

  • 700 гр варени компири
  • 500 гр пилешко филе
  • 400 гр печурки
  • 350 гр тврдо сирење
  • 2 чешниња лук

Начин на подготовка:

  1. Компирите посолете ги и побиберете ги, ставете лажичка масло и направете пире. Ставете во малку намастен сад и убав израмнете. Месото исечкајте го на тенки шницли, па посолете, побиберете, ставете малку масло и сечкан лук. Добро измешајте, па распоредете по пирето. Преку ставете исечкани печурки, а потоа рендано сирење. Печете на 180 степени околу 35 минути.

Добар апетит!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -