Блог

Уштипци од компири – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Нов начин на подготовка на уштипци.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 100 гр пармезан
  • 3 јајца
  • 20 гр магдонос
  • 2 чешниња лук
  • 80 гр презла
  • сол
  • црн бибер
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Компирите згответе ги, а потоа изгмечете ги со лажица за пире. Додајте презла, јајца, пармезан, издробен лук, магдонос, сол и бибер и убаво измешајте. Намастете ги рацете и обликувајте уштипци. Пржете ги во тава од двете страни додека не поруменат.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Гурман“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецептИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -