Блог

Брзи уштипци во облик на переци – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брза и лесна подготовка.

Состојки:

  • 200 мл млеко
  • 10 гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 350 гр брашно
  • малку сол
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Замесете тесто од наведените состојки за тестото а биде глатко, и оставете да одмори 20 минути. 
  2. Ставајте од тестото како што е прикажано во видеото. Покријте да одмори, па пржете ги во врело масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагодиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -