Блог

Банана палачинки за 5 минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брза подготовка, одличен вкус.

Состојки:

 • 1 зрела банана
 • 1 шолја млеко
 • 2 шолји овесни снегулки
 • 1 јајце
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • кокосово масло
 • екстракт од ванила (по желба)
 • 1 лажица мед (по желба)

Начин на подготовка:

 1. Во блендер измешајте ги бананата, млекото и овесните снегулки. Додајте јајце и сода бикарбона, па повторно измиксајте. Ако ставате и додатоци по желба, додајте ги сега и миксајте уште неколку секунди.
 2. Загрејте тава и на малку кокосово масло печете ги палачинките. Кога на горната страна ќе се појават меурчиња, свртете ги палачинките и печете ги на другата страна.
 3. Послужете со свежо овошје.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагодиИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -