Блог

Мафини со печурки – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брзи мафини од пченкарно брашно со печурки.

Состојки:

 • 15 лажици пченкарно брашно
 • 2 лажици пченично брашно
 • 1 главица кромид
 • 150 гр печурки
 • 3 јајца
 • кисело млеко
 • 1 дл масло
 • сол
 • бибер
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. На загреано масло пропржете ситно сечкан кромид. Додајте печурки исечкани на листови, посолете и побиберете, па динстајте десетина минути.
 2. Разматете јајца, додајте кисело млеко, масло и двата вида брашно. Измешајте и смесата спојте ја со издинстаните печурки. Ставете во калапи за мафини и печете 30 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофтеИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -