Блог

Посни кроасани полнети со крем – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Меко и воздушесто тесто, полнето со крем – одличен начин да се засладите за време на пост.

Состојки:

 • 850-950 гр брашно
 • 1 рамна лажица сол
 • 40 гр свеж квасец
 • 2 лажици кристал шеќер
 • 200 мл соино млеко
 • 150 мл масло
 • 1 ванилин шеќер
 • 200 мл минерална вода
 • 1 посен маргарин
 • посен крем

Начин на подготовка:

 1. Квасецот активирајте го и замесете глатко тесто. Оставете да нарасне, потоа исечете во 16 делови. Секој дел развлечете го во мал круг и премачкајте со маргарин.
 2. Круговите редете ги еден преку друг. Оставете да нарасне. Развлечете голем круг и исечкајте во саканите делови. Намачкајте со крем, направете кроасани. Печете на 180 степени 25-30 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофтеИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -