Блог

Мека слатка погача – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Мека и вкусна погача која лесно се прави.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 100 мл млако млеко
  • 80 гр растопен путер
  • 2 лажици шеќер во прав
  • 1 лажица сув квасец
  • 1 ванилин шеќер
  • 400 гр брашно
  • 4-5 лажици крем

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки соединете ги, освен кремот, и замесете глатко тесто. Оставете да отстои 30 минути, потоа малку обработете го и развлечете во облик на правоаголник. Намачкајте со крем. Потоа свиткајте до половина, другата половина засечете на ленти, па преклопете. Ставете во сад за печење и премачкајте со жолчка и оставете 10 минути. Потоа печете на 200 степени 25-30 минути. По желба посипете со ореви.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешкоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -