Блог

Брзи мафини со сирење – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Вкусни ароматични мафини со сирење.

Состојки:

 • 1,5 шолји млеко
 • 6 лажици растопен путер
 • 2 јајца
 • 1,5 шолји бело брашно
 • 1,5 шолји палента
 • 2 лажици прашок за пециво
 • 200 гр сирење по избор (може и фета)
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Згрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Во голем сад измешајте млеко јајца и растопен путер. Додајте брашно, палента, прашок за печиво, сол и шеќер. Дoколку сакате можете да додадете сирење веднаш, но исто можете во секој калап за мафини дополнително да ставите коцки сирење.
 3. Ставете ја измешаната смеса во калапи за мафини, посипете со сусам, а потоа печете околу 20 минути.
 4. Освен сирење во мафините можете да додадете и салама, сувмеснато, суџук.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејствоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -