Блог

Проја со сирење и кулен – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Пикантна, вкусна и совршена за доручек или вечера.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 2 шолји бело брашно
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 шолја палента
 • 1 шолја кисела вода
 • 1 шолја масло
 • 150 гр кулен Пекабеско
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 1 шолја јогурт
 • 200 гр кравјо сирење

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца, посолете, па додајте јогурт и кисела вода. Потоа додајте ги сите врсти брашно, прашок за печиво, сирење, ситно сечкан кулен, па измешајте. Пројата печете ја околу половина час на 180 степени.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејствоИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -