Блог

Плескавици од пилешко – Gotvi.mk

Мора да пробате...


За вкусен ручек ви предлагаме брз рецепт со пилешко месо.

Состојки:

 • 500 гр пилешко месо
 • 2 чешниња лук
 • 1 мала главица кромид
 • магдонос
 • сол
 • сув зачин
 • 1 лажица презла
 • 1 лажица мајонез
 • 100 гр кашкавал за полнење

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото сомелете го во сецко. Исечкајте во сецко и кромид, лук и магдонос. Потоа спојте ги со мелено пилешко, додајте мајонез, презла, сол и зачин. Соединете. Рацете намастете ги и обликувајте плескавици и иситнете кашкавал. Спојте за да не истече во текот на пржењето.
 2. На врело масло пржете ги плескавиците додека не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -