Блог

Штрудли со сирење – фантастичен доручек – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брз и едноставен рецепт за доручек кој ќе го правите постојано.

Состојки за тесто:

 • 100 гр кисела павлака
 • 1 жолчка
 • 10 лажици масло
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 250-280 гр брашно

Состојки за полнење:

 • 100 гр сирење
 • 1 белка
 • 40-50 гр сусам

Начин на подготовка:

 1. Со лажица соединете павлака и жолчка. Потоа додајте масло, повторно измешајте, па сол и прашок за печиво. Потоа измешајте па додајте половина од брашното, соединете со лажица, па додајте ја другата половина и тогаш замесете тесто со раце. Покријте и оставете да одмори 10 минути. Развлечете го тестото. Поделете на ленти.
 2. Сирењето иситнете го, па по должина на секоја лента ставете сирење. Затворете ги рабовите на тестото и малку притиснете со прсти. Премачкајте со белка и исечкајте штрудли. Потоа секоја извалкајте ја во сусам. Печете на плех обложен со хартија за печење на 200 степени 15-20 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Кувајмо лако“:

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -