Блог

Меко тесто за десет минути – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа.

Состојки:

  • 4 шолји од 2 дл брашно
  • 2 лажици шеќер
  • половина лажица сол
  • 2 лажици сончогледово масло
  • 500 мл млеко
  • кесичка сув квасец

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки соединете ги во хомогена смеса. Така направената смеса ставете ја во кеса и оставете ја во фрижидер два часа.
  2. Извадете го тестото од фрижидер и полека извалкајте го во брашно.
  3. Од ова тесто можете да подготвите пирошки, лепињи или кифли.Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -