Блог

Фантастичен десерт во чаша – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Десерт во чаша кој брзо се подготвува…

Состојки:

 • 300-400 гр јагоди
 • 2 лажици шлаг крем од банана или ванила
 • 2 лажици шлаг крем од чоколадо
 • 200 гр пишкоти
 • 300 гр шлаг пена од ванила
 • 50 гр препечени несолени кикирики
 • сок од 1 портокал
 • чаша за десерт

Начин на подготовка:

 1. Сите шлагови посебно разматете ги. Пишкотите искршете ги и прелијте ги со сок од портокал. Изблендирајте околу  100 гр јагоди.
 2. Во чашите прво распоредете ги натопените пишкоти, преку нив изблендираните јагоди, па белиот шлаг, па сечкани јагоди.
 3. Преку јагодите ставете шлаг од чоколадо, а потоа завршете со шлаг пена. Преку посипете со печени кикирики.

Уживајте!

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -