Блог

Здравје во чаша – рецепт за сок од цвекло – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Сокот од цвекло е многу здрав, па топло ви го препорачуваме…

Состојки:

  • 1 кг цвекло
  • 1 кг моркови
  • 1 кг лимони
  • 5 л вода
  • 5 кесички лимонтос
  • 4 кг шеќер

Начин на подготовка:

  1. Во вода ставете една кесичка сода бикарбона и измешајте. Ставете 1 кг лимони да отстојат десетина минути, а потоа измијте ги и исече ги врвовите, па исечкајте ги. Потоа сомелете ги и оставете ги во голем пластичен сад.
  2. Исчистете 1 кг моркови и изрендајте ги, па додајте ги во пластичниот сад. Истото направете го и со цвеклото. Измешајте и додајте 5 л вода, 5 кесички лимонтус, измешајте, прекријте со крпа и оставете да отстои 24 часа.
  3. После 24 часа процедете го сокот и додајте шеќер и измешајте додека шеќерот не се растопи. Сирупот ставете го во шишиња и чувајте го во фрижидер.

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -