Блог

Мек и неодолив лимон колач – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Вкусен и мек колач за кој се бара парче повеќе…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 100 гр шеќер
 • 1 чаша од 200 гр брашно
 • 1 чаша гриз
 • кора од лимон
 • 150 гр суво грозје
 • 100 мл масло
 • 200 мл јогурт
 • 1/2 прашок за печиво
 • ванилин шеќер
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте ги наброените состојки, па испечете бисквит на 200 степени 35 минути.
 2. Печениот колач посипете го со шеќер во прав.
 3. Сечете кога ќе се излади.Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -