Блог

Пралине од само две состојки – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Највкусните домашни пралине колачиња кои ќе ги подготвите за миг!

Состојки:

  • 500 гр чоколадо
  • 250 гр лешници

Начин на подготовка:

  1. Растопете чоколадо на пареа и со смесата премачкајте калапи за пралине, потоа оставете во фрижидер да стегнат.
  2. Кога ќе стегнат, повторете ја постапката уште еднаш и исто така оставете во фрижидер.
  3. Измешајте го остатокот од чоколадото со ситно сечкани лешници и наполнете ги калапите.
  4. Остатокот од растопеното чоколадо прелијте го во калапот како би се формирал „поклоп“ за колачињата. Оставете ги во фрижидер да преноќат.
  5. Послужете наредниот ден и уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладоледИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -