Блог

Пиперки полнети со сирење и шунка – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Рецепт за чиста десетка!

Состојки:

  • 7 пиперки бабури
  • 600 гр ситно сирење
  • 200 гр шунка Пекабеско
  • 2 домати
  • масло
  • сол
  • 2 јајца

Начин на подготовка:

  1. Пиперките измијте ги, издлабете ги и исчистете ги од семки, а шунката исечкајте ја на коцки. 
  2. Во сад за месење соединете шунка, сирење и јајца, посолете и добро измешајте. Со подготвената смеса полнете ги пиперките. Доматите исечкајте ги на крупни коцки и сов нив затворете ги отворите на пиперките. 
  3. Полнетите пиперки наредете ги во намастена огноотпорна чинија и печете во загреана рерна на 200 степени додека пиперките не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -