Блог

Пита од тиквици, компир и сирење – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Фина и лесна пита од тиквици, компир и младо сирење.

Состојки:

  • 700 гр тиквици
  • 400 гр компири
  • 100 гр кромид
  • 250 гр младо сирење
  • 4 јајца
  • 2-3 лажици маслиново масло
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте тиквици, компир, кромид, посолете и побиберете па додајте издробено сирење и разматени јајца. 
  2. Намастете тепсија, ставете ја смесата, од горе ставете малку масло. Печете 30 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -