Блог

Мексикански рецепт за пилешко со зеленчук – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Ви донесуваме мексикански рецепт за здрав и вкусен ручек од пилешко месо и зеленчук.

Состојки:

 • 2 парчиња пилешки гради
 • прстофат црвена пипер
 • прстофат куркума
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 главица кромид
 • 1 ситно сечкана пиперка
 • 3 раце црн грав
 • 1 шолја пченка
 • 1 шолја шери домати исечкани на половини
 • свеж, сечкан магдонос
 • 2 лажици вински оцет
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте куркума и пипер, и истријте го пилешкото. Загрејте масло и печете го пилешкото по 4 минути од секоја страна. 
 2. Извадете го месото и во тавата додајте кромид и пиперка. Динстајте 1 минута. Додајте грав, пченка, шери домати и 3 лажици вода и гответе, мешајќи, 2 минути. Тргнете од шпорет. Додајте магдонос и оцет. Зачинете со сол и бибер. 
 3. Пилешкото исечкајте го на парчиња и сервирајте со прилог од зеленчук.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -