Блог

Изматете и веднаш пржете, вкусот е фантастичен – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Уштипци од 3 состојки без квасец. Изматете и веднаш пржете, вкусот е фантастичен.

Состојки:

  • 4 јајца
  • 500 гр кисело млеко
  • 500 гр бело пченично брашно
  • 1 кесичка прашок за печиво и сол

Начин на подготовка:

  1. Јајцата се матат, па се додаваат солта и киселото млеко. Кога ќе го изматите и тоа, додадете просеано брашно и прашок за пециво. Се замесува се заедно и се пржат уштипците во длабока тава. 
  2. Уштипците послужете ги со сирење, мед или ајвар – по желба!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -