Блог

Обварете ги пиперките и доматите 5 минути, ставете во тегла и ќе ја имате највкусната зимница – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Обварете ги пиперките и доматите 5 минути, ставете во тегла и ќе ја имате највкусната зимница.

Состојки:

  • 4 кг. исчистени пиперки
  • 4 кг. домати
  • 150 гр. сол
  • 150 гр. шеќер
  • 400 мл. вински оцет
  • 3 главици лук
  • 2 китки магдонос

Начин на подготовка:

  1. Гответе ги доматите со додаден шеќер, сол и оцет 30 минути, а потоа додадете ги пиперките. Потоа додадете лук и магдонос па прелијте со сос од домати. Покријте сè и оставете го да отстои најмалку 1 час. 
  2. Наредете ги пиперките во тегла и прелијте ги со сос, затворете ги теглите и ставете ги во рерна да се пастеризираат 90 минути на 50 Целзиусови степени. Исклучете и оставете ги теглите во рерна до следниот ден да се изладат. Да се чува на темно и ладно место.

Повеќе на Готви.мк:

Кременадли во слатко-солен сос: Брза подготовка за месо кое се топи во уста

Чоколадни мафини – спремни за миг!

Уштипци од 3 состојки без квасец: Изматете и веднаш пржете, вкусот е фантастичен

Колач со малини и јогурт – супер комбинација!Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -