Блог

Зелени домати – вкусна зимница – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Лесна подготовка, вкусна зимница.

Состојки:

  • 2 кг зелени домати
  • 1 главица лук
  • бибер во зрно по вкус
  • ловоров лист
  • 2 лажички сол по тегла
  • 1 лажичка шеќер по тегла
  • 30 мл алкохолен оцет по тегла

Начин на подготовка:

  1. Исчистете домати и исечкајте. Редете во тегли со додавање зачини. Додајте сол, шеќер и оцет, па налијте вода. Извршете пастеризација.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -