Блог

Посни лешник колачиња од наполитанки – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Брза подготовка, неодоливи посни колачиња…

Состојки:

 • 300 гр крупно сечкани печени лешници + малку мелени лешници за посипување
 • 200 гр наполитанки со лешник, посни
 • 200 гр маргарин
 • 200 гр чоколадо
 • малку мелени посни бисквити по потреба
 • 200 гр чоколадо за прелив
 • 2 лажици мед за прелив
 • 100 гр маргарин за прелив

Начин на подготовка:

 1. Сомелете ги наполитанките и додајте сечкани лешници. Разматете го маргаринот со растопено чоколадо и додајте го во масата од наполитанки и лешници.
 2. Добро соединете и правете топчиња. Ставете ги во фрижидер на два часа да стегнат.
 3. За прелив растопете чоколадо со маргарин и мед. Топчињата со лажица спуштајте ги во чоколадото и извалкајте ги во мелени лешници.
 4. Ако е потребно да бидат поцврсти во топчињата можете да додадете малку мелени посни бисквити.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладоледИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -