Блог

Лута зимска салата – Gotvi.mk

Мора да пробате...

Евтина лута зимска салата. Моркови и лути пиперчиња – одличен додаток во секое јадење.

Состојки:

  • 3 кг моркови обварени во обична вода
  • 3 кг црвени пиперки, испечени и исчистени
  • 1 кг лути пиперчиња пропрскани со масло и само омекнати во рерна на 200 степени 10 минути
  • 1 веза магдонос
  • 3-4 главици лук
  • 200 мл алкохолен оцет
  • 4-5 лажици сол
  • 300 мл масло
  • 1 кесичка бибер во зрно
  • 2 лажици шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:Инспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -