Блог

Шарена салата за зимница – Gotvi.mk

Мора да пробате...


Време е за вкусна зимница…

Состојки:

 • 1 кг свежа зелка
 • 1 кг млади зелени краставички
 • 1 кг зелени пиперки
 • 2 кисели јаболка
 • 1/2 кг зелени домати
 • 1/2 кг моркови
 • 100 гр сол
 • 100 гр шеќер
 • 500 мл алкохолен оцет
 • 1,5 л вода
 • бибер во зрно
 • листови целер

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исечкајте го на кругови, а зелката на резанки. Морковите малку бланширајте ги (околу 5 минути) изладете ги, па и нив исечкајте ги на кругови. Додајте бибер, целер.
 2. Во водата додајте оцет, сол и шеќер и добро измешајте, па прелијте преку салатата. Покријте па на секои 2-3 часа мешајте. Оставете преку ноќ и наредниот ден ставете во тегли.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокулаИнспирирано од: gotvi.mk

- Advertisement -
- Advertisement -

Најнови рецепти

- Advertisement -

Повеќе рецепти од овој тип...

- Advertisement -